TMW Jutud

Esmaspäev, 27. märts
Teisipäev, 28. märts
Kolmapäev,
29. märts
Neljapäev,
30. märts

 

Reede, 31. märts
Laupäev, 1. aprill

TMW „Jutud“ vestlussari  toob kapist välja linnamõtlejad, paneb küsimärgi alla nii vana hea muusikažanri kui festivaliformaadi elujõulisuse ja uurib, kuidas süües maailma paremaks muuta. Kõikidele huvilistele avatud ning tasuta arutelud toimuvad 27. märtsist kuni 1. aprillini igal õhtul TMW pop-up kohvikus Arhitektuuri- ja disainigaleriis ning kohvikus Must Puudel.

Kui suur on digitaalse muusika ökoloogiline jalajälg? Kas me õpetame homsetele inimestele eilset maailma? Mida linnaruumi disainis teha, et inimlikkus saaks ärisuhetesse pesa punuda? Kes tappis muusikažanri? Kas kevad saabub suurde meediasse pisut tõejärgselt ja veelgi meelelahutuslikumalt? Nendel ja muudel põletavatele teemadel arutletakse vestlussarjas „TMW jutud“ esmaspäevast, 27. märtsist laupäeva, 1. aprillini TMW pop-up restoranis Tallinna Arhitektuuri- ja Disainigaleriis ning kohvikus Must Puudel.

Loe vestlusringide kohta lähemalt siin.

„TMW jutud“ ajakava:

Esmaspäev, 27. märts
17.00-18.00 Balti roki katakombid – TMW pop-up kohvik (Pärnu maantee 6)

Juba biitmuusika tuleku aegu 1960. aastatel olid Eesti ja Läti levimuusika skened ootamatult erinevad. Millest see tuli ja kuidas me taasiseseisvumise aegu jälle samale lehele sattusime? Või kas ikka sattusime? Artemi Troitski juhtimisel arutlevad muusik, muusikateadlane ja Jazzkaare korraldaja Anne Erm, rokkar ja rokiloolane Andres Oja ja läti sotsioloog Janis Daugavietis. Vestlus on vene keeles.

18.30-19.30 ESTCube esitleb: Kui Maalt lahkume, mis saab ilust? – Must Puudel (Müürivahe 20)

Kultuur on tugevalt seotud keskkonnaga. Kui inimkond ühel hetkel päriselt kosmose avarustesse läheb, tabavad esimesed muutused mitte meie geneetikat, vaid esteetikat. Kosmosetehnoloogia ja kunsti utoopiate kohtumisalal arutlevad Tartu Observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonna juhataja Andris Slavinskis, materjaliteadlasest kunstnik Marianne Jõgi, future wave’i helilooja Taavi Tulev ja psühholoog Aune Past. Modereerib ESTCube’i projektijuht Kadri Bussov. Vestlus on inglise keeles.

Teisipäev, 28. märts
17.00-18.00 Kultuuriprügi  – sorteerida või mitte?  – TMW pop-up kohvik (Pärnu maantee 6)

Juba ammu ennustatud digitaalse muusika võidukäik on mõnes mõttes justkui käes, teisalt aga on vinüül endiselt mainstream ja kassett teeb comebacki. Autentsuse haibist hoolimata lähevad eksklusiivse ja läbimõeldud fänninänni (à la I Wear* Experimenti käsitööpusa by KOKOMO) kõrval globaalsel bändisärgi maastikul massiliselt kaubaks ka teadmata tööjõu ja materjalidega toodetud võltsingud. Kus asuvad kultuuri ja kultuse piirid ja kuidas need füüsilist maailma mõjutavad? Kas analoogformaadid on kestlikud, kui suur on digitaalse muusika ökoloogiline jalajälg ja mis saab raadiost? Formaadipaneelis panevad pead kokku DJ ja Riigikogu liige Heidy Purga, ERRi meediauuringute juht Andres Jõesaar, manager Toomas Olljum ja Trash Can Dance’i juht Gert Moser. Vestlust modereerib Raadio 2 tegevtoimetaja Maarja Merivoo-Parro. Vestlus on eesti keeles.

18.30-19.30 Telia Esitleb: Sex & Plants & Rock’n’Roll – Must Puudel (Müürivahe 20)

Nii vaimse kui füüsilise fitnessi kontseptsioonid on viimastel aastatel hoogsalt arenenud ja see on jätnud jälje ka muusikamaastikule. Kui varem käis rokkari kuvandi juurde meelemürkidega liialdamine, siis täna mõjub coolina näiteks veganlus. Tervislike eluviiside harrastajatele leidub hulgaliselt abistavaid nutirakendusi, millega keha talitlustel silma peal hoida. Kas kiiremini-kõrgemale-kaugemale on selles kontekstis hea põhimõte või oleks tervislik ka tervislikkuse ja selle monitoorimisega piiri pidada? Arutlevad Raudmehe võistlustel karastunud Tanel Padar, Telia tehnoloogiadirektor ja spordientusiast Kirke Saar, bodyART Estonia omanik Kristi Roosimägi ja jooksev antropoloog Raivo Alla. Modereerib spordiajakirjanik Juhan Kilumets. Vestlus on eesti keeles.

Kolmapäev, 29. märts
17.00-18.00 Tuleviku meedia / meedia tulevik – TMW pop-up kohvik (Pärnu maantee 6)

Suure meedias tuleb sel aastal kevad teisiti – pisut tõejärgselt ja veelgi meelelahutuslikumalt, vanade formaatide jaoks paastudes ja uute jaoks ebakindlalt. Või kas ikka on nii? Indrek Ibruse modereerimisel arutlevad:

Sven Nuutmann – Eesti Meedia juhatuse esimees
Karl Anton –Telia tele- ja multimeedia teenuste üksuse juht
Marii Karell – Radari peatoimetaja ja ajakirja Mood peatoimetaja
Darja Saar – ETV+ peatoimetaja
Vestlus on eesti keeles.

18.30-19.30 Inimesed söönud, planeet terve – Must Puudel (Müürivahe 20)

Oled väsinud ohtlikust mentaliteedist, et progress, see tähendab rohkem toota, kuna kõik kasvab igavesti ja seda inimkond soovibki? Sa pole ainuke. Kuidas süües maailma paremaks muuta? Arutlevad Läti Permakultuuri Ühingu president Elgars Felcis, nullkulu blogija Maryliis Teindfeldt, Heyday Organic juht Janno Veskimäe ja Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse esindaja Evelin Piirsalu. Modereerib ajakirjanik Ingrid Peek. Vestlus on inglise keeles.

Neljapäev, 30. märts
17.00-18.00 Who killed genre? – TMW pop-up kohvik (Pärnu maantee 6)

Olid ajad, mil rock oli päris rock ja pop oli päris pop. Tänapäeval on raske öelda, kus üks lõpeb ja teine algab. Artisti võib ühtaegu sildistada žanrimääratlustega nagu indie, R&B, kammerpop, urban, sündipop jne. Isegi mitmed TMW artistid valisid festivalile avaldust esitades oma profiili jaoks tosinaid stiililahterdusi. Kas nad kõik esindavad muusikalise risttolmlemise tulemust, mis muudab kindla žanri eelistamise või mitte sallimise aina raskemaks? Kas see on uue “rock vs pop” ajastu algus, mis vastandub otsustavalt 90ndate žanripalavikule, mil uusi stiile – või vähemalt nende nimetusi – tekkis nagu seeni pärast vihma? Millal ilmub järgmine vana hea Melody Makeri artikkel stiilis “50 viisi, kuidas indimehed Ühendkuningriigi popijurale vastu hakkavad”. Kas night-bus või jersey club artistid on üldse kunagi eksisteerinud või olid need lihtsalt muusikakriitikute väljamõeldised, mida väidetavad skene esindajad ise põlgasid?

TMW pressipealik Ingrid Kohtla modereerib vestlust tunnustatud popkultuuri spetsialistide vahel. Mõtteid vahetavad kaheksa popkultuuri käsitleva raamatu autor Simon Reynolds, muusikakriitik ja endine akadeemik Kieron Tyler ning KEXP raadiojaam vanemprogrammijuht Kevin Cole.

18.30-19.30 Linnamõtlejad kapist välja! – TMW pop-up kohvik (Pärnu maantee 6)

Vaagime värskeid arenguid ajapanganduse, jagamismajanduse, kogukonnaettevõtluse ja linnaruumi teenuste disaini valdkondades ning otsime vastust küsimusele, kuidas linnakeskkond saaks aidata inimlikkusel ärisuhetesse pesa teha.
Teele Pehki modereerimisel vestlevad:
Jaanus Juss – Telliskivi Loomelinnaku juht
Daniel Kotsjuba – graafiline disainer
Maarjo Mändmaa – AS Hoolekandeteenused juhatuse esimees
Jakob Rosin – Eesti Pimedate Liidu juhatuse liige

Reede, 31. märts
17.00-18.00 Mida Juku ei õpi… – TMW pop-up kohvik (Pärnu maantee 6)

Kas me õpetame homsetele inimestele eilset maailma? Mutatsioonidest hariduses, digitaalsetest nomaadidest ja tulevikus vajalikest kompetentsidest räägivad Eesti 2.0 juht ja ajakirjanik Ede Schank Tamkivi, Tallinna Rahvusvahelise Kooli direktor Kathleen Naglee, matemaatik ja robootika edendaja Kristjan Korjus ja keeleõppe kiirendi Lingvist tegevjuht Mait Müntel. Ingliskeelset vestlust juhib koolitaja Toomas Roolaid.

18.30-19.30 Tanz mit Laibach – Must Puudel (Müürivahe 20)

1980. aastate Jugoslaavias sündinud ansambel Laibachi pärisosaks on kujunenud mitmetimõistetavus ja provokatsioon. Aastakümnete jooksul on sümboleid ja tähendusi hoolega kogutud ja üle parda heidetud ning kuidagi juhtus nii, et väärt kollektiivina jäädi silma Põhja-Korea kõrgetele ametnikele, kes kutsusid Laibachi esimese lääne artistina raudse eesriide taha esinema. Sellest propaganda ja kunsti ristumisalal toimunud aktsioonist vändati film “Vabaduspäev Põhja-Koreas”, mis ka Tallinn Music Weeki kinoprogrammi kuulub. Doki valmimisest ja Laibachi kirevast ajaloost ning tänapäevast pajatavad bändi piilar Ivan Novak ja produtsent Uldis Cekulis. Vestlus on inglise keeles.

Moderaator on Tristan Priimägi.

Laupäev, 1. aprill
15.30-16.30 Astrid Swan: haigevoodist lavalaudadele – Must Puudel (Müürivahe 20)

Soome muusik Astrid Swan oli 32 aastane äsja viienda albumi avaldanud ning tuurile suunduv noor ema, kui talle pandi ränk rinnavähi diagnoos. Loominguline elu jäi operatsioonide, keemiaravi ja kiirituse tõttu soiku. Ajutiselt. Nüüdseks on Astridil juba kuues album väljas ja ta suudab avameelselt rääkida oma tervenemise teekonnast, inimkannatuste ja kunsti suhetest, muusika ravivast jõust ning haavatavusest ja inspiratsioonist, mis tema uues loomingus elavad. Ingliskeelset vestlust juhib ajakirjanik Ingrid Peek.

17:00-18:00 Erkki-Sven Tüüri uue autoriplaadi “Peregrinus Ecstaticus” vestlusring – Mustpeade Maja Vennaste saal (Pikk tn 26)

Rahvusvahelise mainega plaadifirmalt Ondine hiljuti ilmunud albumi kujunemisest ja sellel kõlavatest teostest räägivad Erkki-Sven Tüür ja plaadil soleeriv Soome Raadio sümfooniaorkestri esiklarnetist ning mitmete rahvusvaheliste konkursside laureaat Christoffer Sundqvist. Vestlust modereerib helilooja Liisa Hirsch

17.00-18.00 24 Hour Party People (Amy Lamé ja Eesti poliitikud linnakultuurist) – TMW pop-up kohvik (Pärnu maantee 6)

20 minutiline intervjuu Londoni öötsaar Amy Laméga, millele järgneb Eesti poliitikute linnavisioonide väljanäitus. Amy kommenteerib ja tagasisidestab. Helen Sildna modereerib.

Osalevad:

Rainer Vakra – Sotsiaaldemokraat, Riigikogu Keskkonnakomisjoni esimees
Kalle Palling – Reformierakondlane, Riigikogu Keskkonnakomisjoni aseesimees
Raimond Kaljulaid – Keskerakondlane, Põhja-Tallinna linnapea

18.30-19.30 Festival – olla või mitte olla? – Must Puudel (Müürivahe 20)

Lihtne ja odav digitaalne juurdepääs kvaliteetsele muusikale ei ole vähendanud inimeste soovi kogeda kontserte. Vastupidi – tuuritamine on endiselt artistidele oluline sissetuleku allikas ja sündmuste rohkuse tõttu võib lausa öelda, et me elame festivalide ajastul. Mida on tänapäeva üleküllastunud kultuurimaastikul üldse enam mõtet korraldada ja kuidas teha seda nii, et eesmärk pühitseks abinõu? Vestlevad tuareegide kõrbefestivali korraldaja Manny Ansar, Berliini klubiskene ekspert Lutz Leichsenring, Pocket Rocket Creative Agency omanik ja Valgevene Freaky Summer Party produtsent Denis Trusila ja põrandaaluse butiikfestivali Vilsandi Trance peremees Meisterjaan. Inglisekeelset vestlust modereerib rahvusvahelise haardega promootor Nick Hobbs.

Tutvu vestlusringidega ka TMW kavas.